pl sk
pl sk

zdalny dostęp

Czy mogę dostać się do danych przez internet? Czy mogę pracować zdalnie z domu? Czy mogę podejrzeć co robią moi pracownicy przez internet? Te i podobne pytania dotyczące wykorzystania internetu muszą paść wcześniej lub później. Dlaczego? Bo internet dostarcza przeróżne możliwości. Jakie i jak je wykorzystać o tym kilka słów poniżej.

Generalnie wyróżnia się trzy sposoby pracy z danymi przy wykorzystaniu internetu:

  • przez serwer www i przeglądarkę stron
  • przez vpn na lokalnym komputerze
  • przez vpn na odległym komputerze (zdalny pulpit)

Dostęp przez serwer www i przeglądarkę
Dostęp przez stronę www wymaga instalacji serwera www u Klienta i oprogramowania do generowania stron. Najpopularniejsze serwery www to Apache i IS firmy Microsoft. Ten pierwszy bezpłatny, wydajny i najbardziej popularny.

Samo oprogramowanie do generowania stron opiera się na dwu koncepcjach. Pierwsza z nich, to skorzystanie z istniejących procedur i widoków w serwerze sql. Druga, to utworzenie potrzebnych zestawień i widoków właśnie na potrzeby internetu. Dlaczego dostęp przez przeglądarkę internetową jest tak efektywny? Bo wszystkie obliczenia wykonywane są po stronie serwera a do nas dociera sam wynik w postaci gotowych tabelek.

Szybkość sieci nie ma tu praktycznie znaczenia. A samo rozwiązanie jest powszechnie spotykane w bankowości internetowej, telekomach, rozkładach jazd itp itd.Generalnie ta metoda służy do oglądania i analizy danych a nie ich wprowadzania.

Dostęp przez vpn na lokalnym komputerze
Zasada jest następująca. Nasz komputer posiada niezbędne oprogramowanie i może zestawić połączenie z siecią w miejscu pracy. To zestawienie połączenia nazywa się wirtualną siecią prywatną czyli vpn.

Czego więc potrzeba? Licencji na kolejne stanowisko pracy i szybkiego łącza. Łącze musi być szybkie bo w rzeczywistości jesteśmy elementem sieci w miejscu pracy. Co dzięki temu możemy osiągnąć? Tak naprawdę to wszystko. Wprowadzać, usuwać i oglądać dane. Ale odbywa się to wszystko zdecydowanie wolniej niż w miejscu pracy i przez przeglądarkę.

Dostęp przez vpn na odległym komputerze (zdalny pulpit)
Tu wystarczy tylko zestawić połączenie z siecią w miejscu pracy. Do pracy wykorzystujemy oprogramowanie na komputerze w miejscu pracy. Nie potrzeba kolejnych licencji bo korzystamy z już istniejących. 

Czego więc potrzeba? Tak jak i poprzednio szybkiego łącza (nawet bardzo). Włączonego komputera w miejscu pracy i oprogramowania do zdalnego dostępu, które na szczęście jest również darmowe.

Dostęp do danych - wybór metody
Którą metodę wybrać? Tę, która będzie najodpowiedniejsza. Najczęściej chcemy z jakiegoś miejsca w świecie zobaczyć co dzieje się w firmie. Zrobić zestawienia ze sprzedaży, podejrzeć stany magazynowe, skontrolować aktualną pracę personelu. I dlatego wybór rozwiązania opartego na przeglądarce będzie najczęstszy. W tym celu dostarczamy produktu VirtualnyMENEDŻER, który wszystkie powyższe funkcje posiada.

Drugim proponowanym przez nas rozwiązaniem jest vpn z lokalnego komputera. Przy preferowanej przez nas metodzie licencjonowania na obiekt, dodatkowe koszty wówczas nie występują.

Ostatnia z metod jest tak naprawdę stosowana tylko przez nas do konfiguracji tzw stanowisk technicznych u Klienta. Stanowiska techniczne to takie, które są wyposażone w urządzenia współpracujące z komputerem i wymagają "synchronizacji oraz regulacji" do poprawnej pracy z systemem.