pl sk
pl sk

zamki hotelowe

Klasyczne zamki na klucz wypierane są przez rozwiązania elektromechaniczne. Do otwarcia drzwi potrzebna jest para urządzeń. Czytnik kart i karta. Karta może być różna np. programowalna wkładana do zamka (IC), programowalna zbliżeniowa (ID) lub tylko zbliżeniowa (RFID).

Programowanie karty wykonuje personel recepcji. Potrzebny jest do tego program i czytnik lub programator kart. Zaprogramowana karta ma różne uprawnienia do otwarcia zamka np. inne dla gościa hotelowego, inne dla personelu sprzątającego a jeszcze inne dla menedżera obiektu. Zaprogramowana karta jest ważna tylko w określonym czasie tzn od dnia i godziny do dnia i godziny. Oznacza to, że otwarcie konkretnego zamka jest możliwe tylko przez kartę o odpowiednich uprawnieniach i odpowiednim terminie ważności.

Dzięki temu zagubienie lub skradzenie karty przez gościa nie wymaga wymiany zamka, personel sprzątający ma dostęp do pokoi tylko w określonych porach a odczytana z zamka historia zdarzeń pozwala poznać wszystkie informacje o wejściach lub próbach wejść do pokoju.

Co potrzebne jest w konkretnym rozwiązaniu, jak ono działa, jakie ma zalety i wady ? O tym wszystkim poniżej.

Zamki autonomiczne (off-line)
Każdy z zamków pracuje niezależnie od swojego sąsiada. Czytnik karty wbudowany jest w zamek. Zasilanie czytnika podawane jest z klasycznych paluszków. Standardowy zestaw baterii wystarcza na 2-3 lata pracy.

Zamek wymaga wstępnego zaprogramowania czyli przypisania numeru pokoju i czasu zegara wewnętrznego. Procesor w zamku weryfikuje termin ważności karty i jej uprawnienia. Dość często razem z zamkami instaluje się wyłączniki napięcia sterowane kartami. Sposób współpracy jest bardzo prosty. Po wejściu do pokoju kartę należy umieścić w specjalnej kieszeni, która załącza napięcie do większości urządzeń elektrycznych znajdujących się w pomieszczeniu.

Do zalet tego rozwiązania zalicza się: niską cenę, łatwość instalacji i możliwość instalacji w istniejącym obiekcie. Tak naprawdę wada jest jedna. Możemy korzystać tylko z takich rozwiązań zamków jakie dostarcza sprzedawca. I choć ich oferta wzornicza jest duża, to jednak z definicji ograniczona. Jakość użytych materiałów i wzornictwo wyznaczają cenę zamka.


Zamki zintegrowane (on-line)
Wszystkie zamki, czytniki oraz inne urządzenia połączone są ze sobą i pracują w sieci. Pracą sieci zarządza sterownik. To on odbiera informacje z czytnika kart, interpretuje je i w zależności od opcji otwiera zamek lub załącza pracę odpowiednich urządzeń. Sieć posiada podwójne okablowane. Jedno do wymiany informacji a drugie do sterowania zamkami i urządzeniami.

Czytnik nie znajduje się w zamku lecz obok np. w ścianie. Weryfikacji ważności karty dokonuje oprogramowanie w sterowniku. Oprogramowanie potrafi nie tyko otworzyć zamek i załączyć w pomieszczeniu elektryczność. Dodatkowo uruchomi ogrzewanie, włączy telewizor na powitanie a w zależności od pory dnia włączy oświetlenie lub zasunie zasłony. Czyli zrobi wszystko o czym sobie dziś lub jutro zamarzymy.

I to jest główna zaleta tego rozwiązania. Brak ograniczeń. System można zastosować w dowolnym pomieszczeniu i z wykorzystaniem dowolnych istniejących zamków. W zabytkowych pałacach i nowoczesnych wieżowcach. Do ciężkich dębowych skrzydłowych drzwi i super lekkich chowanych w ścianie. A jakie są wady ? Na pewno: cena, możliwość instalacji na etapie budowy lub generalnej modernizacji obiektu, instalacja przez specjalistyczną firmę.

Zamek to nie wszystko
Ten tytuł mówi najważniejsze. Zamek jest integralną częścią drzwi, ościeżnicy, zawiasów, uszczelek. I te wszystkie elementy oraz montaż decydują o tym czy z zamków elektronicznych będzie zadowolenie czy wieczna udręka. Niektórzy dostawcy nie sprzedadzą swoich produktów jeśli drzwi nie pochodzą od konkretnego producenta. Inni stosują zasadę transakcji wiązanej czyli sprzedaż i montaż. Obowiązuje zasada klasycznego łańcucha. Jeśli jeden element jest zły, to cały układ będzie szwankował.

Zamki - producenci, dostawcy i wykonawcy
Kilka najpopularniejszych rozwiązań i uwagi z tym związane

 • Tayama www.tayama.com.pl
  • zamki autonomiczne importowane z Chin
  • możliwość samodzielnego montażu lub przez firmy partnerskie
 • Lob www.lob.pl
  • zamki autonomiczne produkowane w Polsce
  • największy i długoletni polski producent zamków różnych typów
  • firma preferuje montaż przez swoich pracowników
 • Witpol www.witpol.pl
  • importer wysokiej jakości zamków autonomicznych między innymi z Włoch i Japoni
  • firma montuje zamki tylko przez swoich pracowników
 • Verso www.verso.com.pl
  • producent zamków zintegrowanych
  • szeroka gama wzornicza czytników kart
  • możliwość instalacji sieci czytników i zamków pod nadzorem producenta